Najnowsze zdjęcia

Z kalendarza

Dzisiaj jest
Wtorek
29 kwietnia 2025
Imieniny obchodzą
Angelina, Augustyn, Bogusław, Hugo, Hugon, Paulin, Piotr, Rita, Robert, Roberta, Sybilla
Do końca roku zostało
247 dni

QR Code

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj930
mod_vvisit_counterWczoraj3947
mod_vvisit_counterW tygodniu4877
mod_vvisit_counterW miesiącu120233
mod_vvisit_counterOgółem9355227

Twoje IP: 3.143.144.95
MOZILLA 5.0,

Do wakacji

Miłej nauki :)

90Powstanie_120 maja w naszej szkole odbył się apel z okazji obchodów 90.rocznicy III powstania śląskiego. Uczniowie klasy VI przedstawili przebieg wydarzeń oraz „ wspomnienia dziadka”, który opowiadał o codziennych trudach powstańców.

Warto wiedzieć, że kilka bardzo ważnych bitew rozegrało się w naszej najbliższej okolicy. Kędzierzyn był ważnym strategicznie miejscem ze względu na węzeł kolejowy, o który toczyły się podczas powstania najcięższe walki. Ostatecznie po prawie pięciodniowej bitwie miasto zajęli Niemcy. Podczas walk wysadzono kilka mostów m.in. w Sławęcicach. W trakcie powstania największa bitwa odbyła się w dniach 21-26 maja 1921 roku w rejonie Góry Świętej Anny. Rozpoczęła się ona w dniu 21 maja szturmem i zajęciem tego strategicznego wzgórza przez bataliony Freikorpsu "Oberland" z Bawarii. Walki skończyły się zmuszeniem powstańców do wycofania się z całego regionu. Oto kilka ciekawostek związanych z pomnikiem i amfiteatrem na Górze Świętej Anny.

 

90Powstanie_5Pierwotnie w miejscu dzisiejszego amfiteatru znajdował się kamieniołom, z którego wydobywano wapienie. Wydobycia ostatecznie zaprzestano po I wojnie światowej. W 1934 r.  nowe władze niemieckie postanowiły upamiętnić Niemców poległych w 1921 r. i już w tym roku rozpoczęto przebudowę kamieniołomu na amfiteatr. Obiekt miał 7 tys. miejsc siedzących i 20 tys. stojących. Po II wojnie światowej niemiecki pomnik-mauzoleum został wysadzony w powietrze. Ogłoszono konkurs na polski pomnik. Komisja wybrała pracę artysty rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego i jemu powierzyła realizację annogórskiego monumentu. Polski Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny wykonano z 260 metrów sześciennych granitu o wadze 782 ton. Pomnik uroczyście odsłonięto w czerwcu 1955 roku.